Pripadnici neonacističke grupe “Zentropa Srbija” okupili su se večeras na uglu Simine i Ulice knjeginje Ljubice u centru Beograda, obilježavajući godišnjicu smrti Milana Nedića, predsjednika kvislinške Vlade Srbije za vrijeme nacističke okupacije u Drugom svjetskom ratu.
Nedaleko odatle, u istoj ulici, okupili su se simpatizeri Zeleno-lijevog fronta koji su protestovali zbog obilježavanja godišnjice Nedićeve smrti.
Pripadnici neonacističke grupe “Zentropa Srbija” večeras su u centru Beograda, obilježili godišnjicu smrti Milana Nedića, predsjednika kvislinške Vlade Srbije za vreme nacističke okupacije u II svjetskom ratu. Samo što smo se navikli na veličanje Čiča Draže, kad Nedić na vrata. pic.twitter.com/O4XL8aPYgB
— Emin Gradaščević (@GradascevicEmin) February 4, 2024
Policijska brigada postavila je kordon između ove dvije grupe. Skup je završen bez incidenata.
Neonacisti i ekstremni desničari u Srbiji se na godišnjicu smrti Milana Nedića okupljaju godinama unazad.
Milan Nedić bio je predsjednik takozvane “Vlade narodnog spasa” u vrijeme njemačke okupacije Srbije od 1941. do 1944. godine. Juna 1945. proglašen je za ratnog zločinca zbog izdaje naroda, službe okupatoru, mučenja i terorisanja stanovništva.
Kao čelnik kolaboracionističke vlade, Nedić snosi odgovornost za saradnju sa nacističkom Nemačkom i učešće u holokaustu, ubistva i progon antifašista, hapšenje Jevreja, pljačku njihove imovine i učešće u egzekucijama u logorima Topovske šupe i Banjica u Beogradu.
Nedićeva policija i žandarmerija je, uz njemačke okupacione vlasti, bila ključna u istrebljenju jevrejskog i romskog stanovništva, kao i antifašista.
Beograd je bio jedan od prvih gradova u okupiranoj Evropi koji je proglašen za “judenfrei” (“očišćen od Jevreja”).
Javno dostupne arhive čuvaju uredbe, naredbe i dekrete Nedićeve vlade o zabrani prava na rad i pohađanje fakulteta Jevrejima i Romima, i konfiskaciji njihove imovine.
Kolaboracionistička vlada Milana Nedića raspuštena je 4. oktobra 1944, a on je dva dana kasnije, sa većinom ministara, napustio zemlju. Britanci su ga izručili jugoslovenskim snagama 1. januara 1946. godine.
Početkom februara iste godine izvršio je samoubistvo u istražnom zatvoru u Beogradu, prije nego što je suđenje počelo.