Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto imat će danas u Bruxellesu radni ručak s liderima zemalja Zapadnog Balkana, čiji domaćin će biti predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Ona je predala neusuglašeni dokument Plana reformi, zbog čega ju je kritizirao i predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
Nakon što je Borjana Krišto uputila Plan reformi za dobivanja sredstava iz Plana rasta, danas će o tome detaljnije razgovarati s predsjednicom Europske komisije. Ovime, bh. vlasti pokazuju da su i dalje opredijeljene za europske integracije, ali prema mišljenju analitičara ne treba očekivati nešto veliko od ovog sastanka.
“Kupiti vrijeme da se kaže zašto sve te ključne reforme nisu još uvijek provedene te izvojevati da se Bosni i Hercegovini malo progleda kroz prste, barem u tom nekom proceduralnom smislu, da se ne postavljaju neki grubi rokovi”, izjavio je politolog i novinar Branimir Galić.
Poiltički analitičar i novinar Drako Mršić izjavio je kako stranke koalicije na državnoj razini u prethodnom razdoblju već pokazivale da imaju mogućnost i imaju snagu i konkretne načine da se oslobode nekih tereta i ostave po strani neke razlike kako bi prihvatili i sproveli pojedine odluke za dobrobit BiH i za njen put prema EU.
Složena politička situacija u BiH iziskuje volju i strpljenje od europskih institucija, što do sada nije bilo upitno. Ipak, da u BiH ništa ne može proći glatko, potvrđuje i današnja oštra kritika Milorada Dodika prema predsjedateljici Vijeća ministara.
-Ona se počela ponašati kao “nenavođena raketa”, ona nije ta koja može to uraditi. Ona s ovime pokušava srušiti mehanizam koordinacije, bez obzira što smo mi ranije dali neku saglasnost, a osporili neke kantone u Federaciji, mi moramo ići s dokumentima koji su usuglašeni s Mehanizmom koordinacije. I ako nije usuglašeno, onda se to ne dostavlja. I mislim da je to najviše na štetu hrvatskog naroda, jer on bi trebao biti zainteresiran za mehanizam koordinacije više nego bošnjački. I ako hrvatski kadar ruši taj Mehanizam, onda će to doći glave hrvatskom narodu u BiH”, izjavio je Dodik.
Branimir Galić za RTV HB, medijsko glasilo Čovićevog HDZ-a, kaže kao je sve na domaćim političarima, kakav će biti unutarnji dogovor i hoće li oni uspjeti govoriti ka Bruxellesu s jednim glasom ili neće.
“Dakle, osnovne postavke postoje i sada je samo na izvedbenim mogućnostima i kako će se oni postaviti dalje u tim odnosima. Iako to sve zvuči sporo i nikakvo, smatram kako će Bruxelles imati strpljenja dok god ima sugovornike u Bosni i Hercegovini, kaže Galić.
Specifično je i vrijeme predizborne kampanje koje po dosadašnjoj praksi u javnosti budi kako nacionalne, tako i unutarnacionalne sukobe i tenzije.
“Kampanja za lokalne izbore u BiH utječe na neke procese, pogotovo u vidu da se sva energija seli na izbore. S druge strane opet se potenciraju neka otvorena pitanja, kako je u BiH, što ja volim reći permanentna kampanja, to nije ništa novo. U javnosti u BiH iskoristi se svaka prilika da se potenciraju neki sukobi”, izjavio je Darko Mršić.
Ipak, za provedbu traženih europskih reformi bit će nužno odblokirati rad izvršne i zakonodavne vlasti na najvišoj razini. Jer, zakonodavna je već blokirana, a blokada izvršne se nazire između ostaloga zbog imenovanja čelnog čovjeka SIPA-e.
“Prvi je blokada kluba Bošnjačkog naroda u Domu naroda zbog prijedloga Zakona o Ustavnom sudu BiH, gdje imamo jednu nedovršenu sjednicu. Imamo i nešto što do sada nije zabilježeno, a to je da se ne zna tko je peti izaslanik u Klubu Srba, je li to gospođa Novaković-Bursać ili Vuković iz PDP-a. Ne zna se kako će se sazvati sjednica, nitko tu ne zna što će se zapravo dogoditi”, kaže Branimir Galić