Narodna skupština Republike Srpske usvojila je na jučerašnjem zasjedanju dokument kojim se negira genocid u Srebrenici, a kasnije istog dana u Banjaluci je održan miting ‘Srpska te zove’ pod pokroviteljstvom predsjednika RS Milorada Dodika, povodom najavljenog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija. Događaji su izazvali veliku medijsku pažnju, a odjeknuli su i u svjetskim medijima.
Kako je prenio servis na engleskom Glasa Amerike, decenijama duge tenzije oko masakra nad hiljadama muslimana u Srebrenici iz 1995. godine su se ponovo uzburkale povodom prijedloga rezolucije koja, ako bude usvojena pred UN-om, priznat će ovaj zločin kao čin genocida.
Podsjećamo, ratni zločin u Srebrenici već je potvrđen kao genocid presudama međunarodnih sudova u Hagu, ali UN-ovom rezolucijom 11. juli, koji se inače obilježava kao dan komemoracije žrtvama genocida, bio bi progalašen Međunarodni danom sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.
Rezolucijom se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici i potiče se da države koje su članice u svom obrazovnom programu razviju odgovarajuće programe, također u znak sjećanja, u cilju sprječavanja revizionizma i pojavljivanja genocida u budućnosti.
Rezolucijom je naglašena i važnost dovršetka procesa pronalaska i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovog dostojanstvenog sahranjivanja i poziva na nastavak krivičnog progona počinitelja genocida u Srebrenici.
Kako prenosi Glas Amerike, “separatistički lider bh. Srba Milorad Dodik” obratio se skupu u Banja Luci, priznavši da je ono što se desilo u Srebrenici bila “greška” i “veliki zločin”, ali je inzistirao na tome da to “nije bio genocid”. Pozvao je Bošnjake da odustanu od rezolucije, u suprotnnom “Srbi neće živjeti s njima u istoj državi”.
Associated Press ističe kako su se na skupu u Banja Luci okupile hiljade bh. Srba koji su negirali genocid u Srebrenici uprkos presudama dva suda Ujedinjenih nacija.
Uz podsjetnik na masovno stradanje Bošnjaka u julu 1995., čiji su posmrtni ostaci bačeni u masovne grobnice i kasnije ponovno prekopani kako bi se sakrili dokazi o zločinu, AP ističe kako su sudovi u Hagu zločin u Srebrenici proglasili genocidom, i to prvim na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.
Navodi se i to kako je skup organiziran u znak protesta protiv rezolucije o Srebrenici, koju podržavaju bošnjački političari u BiH uz brojne europske zemlje i Sjedinjene Države, dok se njenom usvajanju protive bh. Srbi i susjedna Srbija, koji imaju podršku Rusije i Kine.
“Dodik je nepokolebljivo proruski orijentiran i suočen je sa američkim i britanskim sankcijama zbog svog separatizma. Putovao je u Rusiju i sastao se s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom uprkos invaziji na Ukrajinu i prkoseći Zapadu. Dodik je u svom govoru rekao kako se nada da će potencijalna pobjeda bivšeg predsjednika Donalda Trumpa na predstojećim američkim izborima stvoriti “drugačije uvjete u kojima ćemo nastupati”. Nije to pojasnio. Dodik je svoj govor završio uzvikom “Živjela Rusija!””, ističe se u AP-ovoj vijesti o dešavanjima u bh.entitetu.
“Miljenik Zapada kasnih 1990-ih, danas blizak saveznik ruskog predsjednika”
AFP prenosi kako je skup održan pod okriljem masivne srpske zastave na ulicama Banja Luke, gdje su se hiljade odazvale “pozivu secesionističkog lidera bh. Srba Milorada Dodika”.
Najgori pojedinačni zločin u Europi nakon Drugog svjetskog rata međunarodno je pravosuđe proglasilo genocidom, naglašava AFP, dodavši kako je Dodik negirao tu činjenicu više puta.
“Godine 2007. Dodik, koji je bio miljenik Zapada kasnih 1990-ih, rekao je da “savršeno dobro” zna da je masakr bio “genocid”. Deceniju kasnije izjavio je “s punom sviješću” da “u Srebrenici nije bilo genocida”. Dodik, blizak saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, redovno odaje počast ratnom čelniku bosanskih Srba Radovanu Karadžiću i komandantu njegove vojske Ratku Mladiću. Obojicu ih je sud UN-a osudio na doživotni zatvor za ratne zločine tokom sukoba u Bosni 1992.-1995., posebno zbog njihove uloge u Srebrenici”, napominje se u tekstu.
I Reuters je izvijestio o oba događaja, također uz podsjetnik na stav baziran na međunardnim presudama da je zločin iz 1995. u Srebrenici čin genocida.
Servis Radio Slobodne Evrope na engleskom jeziku ističe između ostalog kako rezolucija ne spominje srpski narod niti kolektivnu odgovornost za genocid.