Da, Tomislavgrad je prilično daleko. I generalno, Kanton 10, ili skraćeno K-10, ili kolokvijalno Livanjski kanton. Tako ga mnogi i u medijima zovu ili pišu, mada je općinski (gradski) budžet Livna manji od proračuna Općine Tomislavgrad.
Sala Skupštine Kantona 10 u Tomislavgradu (Foto: Arhiv)
Gledajte. Sjedište Skupštine K-10 je u Tomislavgradu, Vlade u Livnu, a onog trena kad je Ustavni sud proglasio neustavnim ime kantona – HBŽ ili HBK, ustavno je samo K-10.
VELIKA PREVARA
Uglavnom, Duvnjaci su – Tomislavgrad se do 1975. zvao Duvno – daleko od Sarajeva. Pa su tako daleko i članovima Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine. Njima je promakla – i još promiče, mada je pretpostavka da bi za nju trebali, možda i morali iako se ništa u životu ne mora, znati – činjenica da je za predstojeće Lokalne izbore u našoj državi, koji će biti održani 6. oktobra u Tomislavgradu registrovano 1.800 glasača koji će svoje biračko pravo ostvariti putem pošte.
Sumnjiv je već na prvu, ako znate kako stoje stvari, podatak da ovako mali grad ima toliko registrovanih birača.
“Ovo nije općina koja je ratom nastradala kao npr. istočna Bosna. U Tomislavgradu je najviše registrovanih birača u Bosni i Hercegovini u odnosu na broj stanovnika, izborna volja građana se drastično mijenja, diže se izborni cenzus ali se i dijele lažni mandati koji nažalost direktno utječu na samo formiranje vlasti. Jednostavnom analizom činjenica, vidi se da će doći do velike prevare birača”, veli naš sagovornik iz ovog grada.
Poprilično je zanimljiva činjenica da će na Lokalnim izborima glasati blizu 9.000 birača, a na području općine Tomislavgrad ne živi više od 15.000 stanovnika, mada je i to puno?! Ranije je za ulazak u Općinsko vijeće bilo potrebno 130 glasova, a sada će trebati 230 i opet je upitno može li se proći. Zbog povećanog cenzusa i izbornog inženjeringa sve druge stranke lokalnog karaktera i one koje sebe nazivaju probosanskim strankama. SDP i SDA teško dolaze do mandata a samim tim i do svog političkog opstanka. Ovo je prevara, vele mještani, i veliki problem za sve one koji pokušavaju biti alternativa aktuelnom režimu.
CIK BiH riječi nije progovorio o Tomislavgradu. Što je i razumljivo, jer se itekako angažovano bave novčanim kaznama. Prije dva dana kaznili su šest stranaka sa ukupno 39.000 KM zbog preuranjene kampanje i zloupotrebe javnih resursa za promociju stranke. Ko bi se još Tomislavgradom bavio.
VUKADIN VLADA
A aktuelni režim u K-10, pa i u Tomislavgradu predvodi Hrvatski nacionalni pomak – HNP. Pisali smo već o tome da premijer Kantona 10 Ivan Vukadin, bivši, dugogodišnji član HDZ-a koji je tu stranku napustio prije četiri godine. On je tipični proizvod svoje bivše stranke i kao učenik davno je prevazišao u svemu svoje profesore. Iz HDZ-a je ponio sve ono što ne valja i praktično već dvadeset godina vlada tim prostorom. U posljednjih šest kroz Pomak, a prije, dakle, kroz HDZ.
Dragan Čović i Ivan Vukadin, dok su bili drugovi (Foto: Fena)
Do 14. februara ove godine, u FBiH, još samo u Kantonu 10 nije bila formirana nova Vlada, a nakon Općih izbora koji su u Bosni i Hercegovini održani u oktobru 2022. godine. A onda je, na sjednici Skupštine K-10 formirana izvršna vlast. Vlast čini koalicija čak šest stranaka (HNP, HDZ 1990, SDA, Srpsko jedinstvo, SNSD i Srpska sloga) te dvoje bivših HDZ-ovaca. I ne treba vam niko pričati o kakvom se tu kredibilitetu radi, kada su u Vladi K-10 i SDA i sve srpske stranke, a pritom su i dva bivša zastupnika HDZ-u u ekipi, prešla na tu stranu ko zna kako. Ivan Vukadin je glavni u toj vladi i sve se pita. Najveću štetu od ovako uspostavljenih odnosa imaju građani K-10.
Izvor “Slobodne Bosne” kaže i da je zaista veliki broj koncesija koje su “podijeljene” u tomislavgradskoj općini, a koje su vezane za vjetroparkove i solarne panele. Pritom, mještani sa tih područja pojma nemaju o tome. Trenutno je u toku potpisivanje peticija protiv svega što se tamo radilo posljednjih godina.
Naprimjer, 1.038 mještana već je potpisalo peticiju u selima oko Buškog jezera, a isti je slučaj i u desetak sela ispod planine Ljubuše kao i u Šuici. Problem jeste što su javne rasprave navodno prošle, a mještani ni ne znaju šta se dešava, kako i kada je neko dao saglasnost za ove projekte.
Andrej Plenković i Borjana Krišto u Sarajevu (Foto: Slobodna Bosna)
Prisjetili smo se našeg teksta iz februara ove godine, kada smo pisali da je HDZ dobio ozbiljan udarac jer je izbačen iz vlasti u K-10, da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto sa ovih prostora i da dolaze lokalni izbori. Sada su pred vratima. Reakcija HDZ-a se od tada čeka, a mnogi su se pitali da li desila predaja, prodaja HDZ-a ili nešto treće.
A ne treba smetnuti s uma da interesni lobij oko dodjele koncesija postoji, a kineski kapital i drugi interesi koji vladaju možda i dalje poručuju da jedino “stara-nova” Vlada i dalje mora da vlada. Čekamo Lokalne izbore da vidimo šta građani misle o njoj kroz rezultate za načelnike i općinska vijeća. Jeste da je ovo područje Sarajevu daleko, ali nekako će doći do rezultata.
(Dino Bajramović)