Knjiga “Stogodišnje iskustvo javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini 1923 – 2023” autora dr. Arifa Smajkića predstavljena je u Malom Lošinju na tradicionalnoj međunarodnoj znanstveno-kulturnoj manifestaciji 22. Lošinjski dani bioetike. O ovom naučno-istorijskom djelu uređenom u formi monografije govorio je Hajdar Arifagić, novinar i publicista iz Sarajeva.
Riznica događaja
– Ova knjiga je svojevrsna riznica događaja i dragocjenih saznanja u razvoju javnog zdravstva, doprinosu brojnih pojedinaca ljekara, kliničara, istraživača iz oblasti medicine i drugih čije je znanje i iskustvo bilo u funkciji borbe za čovjeka i njegovo zdravlje, kazao je predstavljač.
Autor je u knjizi prezentovao i iskustva iz vlastitih istraživanja koja su realizovana na prostoru BiH, ali i iskustva iz vanrednih i ratnih uvjeta kao što su zemljotresi, poplave, požari te ratova koji su se u minulom stogodišnjem periodu dva puta događali na ovim prostorima. Prezentirane su i dobre prakse javnog zdravstva od međunarodnog značaja.
Namjera ove knjige nije samo da trajno sačuva činjenice o procesima u razvoju bosanskohercegovačkog javnog zdravstva i afirmiše njihove aktere već da bude i udžbenik i literatura iz koje široki krug čitalaca može doći do zanimljivih saznanja o sigurnom zdravlju i dugom i kvalitetnom životu.
Knjigu “Stogodišnje iskustvo javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini 1923 – 2023” uredila je Vildana Selimbegović, a objavljena je u izdanju Print studija iz Sarajeva.
Kratki ogledi
Osim ove na 22. Lošinjskim danima bioetike među 14 recentnih bioetičkih izdanja iz regije predstavljena je i knjiga “K bosanskom oceanu: kratki ogledi o percepciji prirode u Bosni i Hercegovini” autora Ive Lučića, uglednog bosanskohercegovačkog i hrvatskog znanstvenika u oblasti krša. Besjedu o ovoj knjizi imala je Katica Knezović iz Zagreba. Na 22. Lošinjskim danima bioetike sudjelovalo je 120 znanstvenika i studenata iz Hrvatske, Belgije, Bosne i Hercegovine, Kanade, Slovenije i Srbije.