Među prvim svjetskim državnicima koji su novom predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu čestitali izbornu pobjedu bio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Trumpu su čestitali i drugi visoki srpski dužnosnici, a trijumf republikanskog kandidata posebno je euforično pozdravio provladin tabloid Informer.
„Pobijedio je srpski Trump! To je glazba za naše uši, ovo je velika stvar za Srbiju i svjetski mir!” poručio je Informerov urednik Dragan J. Vučićević.
Činjenica je da službena Srbija već nekoliko godina održava dobre odnose s obitelji Trump, što se naročito ogleda u benevolentnom odnosu prema Trumpovom zetu i bivšem savjetniku Jaredu Kushneru, koji ima velike poduzetničke planove u Beogradu. Početkom ove godine New York Times je objavio da Kushner u središtu Beograda namjerava podići kompleks luksuznih stanova i ureda u stilu Trump Towera, vrijedan 500 milijuna dolara.
Kako je tom prilikom precizirao NYT, Trumpov zet planira u Ulici kneza Miloša – točno prekoputa sjedišta srpske vlade i ministarstva vanjskih poslova – izgraditi luksuzni hotel s pet zvjezdica, muzej i 1500 stanova. Zašto muzej?
Tu dolazimo do najškakljivijeg dijela ove neimarske priče: Kushner bi, naime, svoj kompleks gradio na mjestu gdje se danas nalaze ruševine zgrade Generalštaba jugoslavenske vojske koju je NATO bombardirao 1999. godine, za vrijeme zračne kampanje protiv režima Slobodana Miloševića.
S obzirom da je razorenu zgradu srpska vlada 2005. proglasila „zaštićenim kulturnim dobrom”, te ona faktički služi kao neslužbeni spomenik srpskoj patnji tijekom NATO-ova bombardiranja, Kushner bi otvaranjem muzeja na neki način srpskoj javnosti kompenzirao simboličku važnost zgrade koju namjerava potpuno srušiti da bi na njenom mjestu napravio svoj luksuzni kompleks.
‘Nevjerojatno uzbudljiva destinacija‘
O tim planovima srpsku je javnost u veljači ove godine obavijestio ogorčeni oporbeni zastupnik Aleksandar Jovanović, ustvrdivši kako dokumenti kojima raspolaže ukazuju da bi srpska vlada trebala Kushneru ustupiti zgradu i zemljište na rok od 99 godina i bez naknade.
„Nečuveno je da se mjesto na kojem su ljudi ubijani i bombardirani pretvara u mjesto s jacuzzijem i kockarnicama. To je očit način da se kaže: ‘Mi smo vaši zapadni gospodari i možemo gaziti preko vašeg nasljeđa i vaših emocionalnih ožiljaka za našu osobnu korist‘”, rekao je tada Jovanović, dodavši da se pregovori o toj transakciji vode još od 2022. godine.
Nakon što su informacije o projektu iscurile u javnost, Kushner je potvrdio vijest, objavivši na platformi X digitalne projekcije razvojnih planova hotelsko-stambenog kompleksa, odnosno sliku dvaju osvijetljenih tornjeva. Dodao je da će na lokaciji sagraditi i „spomenik bombardiranju 1999. godine, zajedno s muzejom koji će slaviti povijest ove građevine”, zaključivši da je Beograd „nevjerojatno uzbudljiva destinacija”.
Analitičari smatraju da izlaskom u susret ambicioznim Kushnerovim planovima Vlada Srbije želi uspostaviti dobre odnose s budućom Trumpovom administracijom, što je naišlo na različite reakcije u Srbiji.
„Ako vlada računa na poboljšanje odnosa s Washingtonom pomoću ovog projekta, onda bi mogla postojati neka uvrnuta politička simbolika da rušenje upravo ove zgrade vodi u novu eru u odnosima SAD-a i Srbije, koja prevladava prošlost”, komentirao je analitičar Igor Novaković, istraživač u srpskom vanjskopolitičkom think tanku International and Security Affairs Center (ISAC).
„Za mnoge Srbe to je kao da talibani žele izgraditi luksuzno stambeno naselje na mjestu njujorških tornjeva Blizanaca”, napisao je tim povodom list Politico.