Evropski sud za ljudska prava u Strazburu uputio je zahtjev Vijeću ministara da se izjasni o tome da li agentice iz Bosne i Hercegovine imaju aktivan status u slučaju “Kovačević protiv BiH”.
Ranije su Monika Mijić i Jelena Cvijetić, agentice Bosne i Hercegovine pred Evropskim sudom za ljudska prava, podnijele žalbu ovom Sudu na presudu u slučaju “Kovačević protiv BiH” bez prethodnog odobrenja Vijeća ministara.
Prema saznanjima portala Istraga.ba, pismo iz Strazbura stiglo je prošle sedmice na adresu Monike Mijić, koja nije obavijestila ministra za ljudska prava i izbjeglice, Sevlida Hurtića, o tome.
Prema informacijama sa portala Klix.ba, zahtjev Suda upućen je Vijeću ministara kao kolektivnom tijelu, a ne predsjedavajućoj Borjani Krišto ili nekom ministru.
Hurtić je potvrdio da je Evropski sud uputio zahtjev vlastima Bosne i Hercegovine.
“Agentice mi nisu dostavile ništa i ne znam jesu li dostavile predsjedavajućoj Borjani Krišto. Jučer sam insistirao na sastanku Odbora za unutarnju politiku da to ide danas na Vijeće ministara i da donesemo odluku”, izjavio je Hurtić.
Dodao je da će Kolegij donijeti odluku o tome da li će se ta tema razmatrati na današnjoj sjednici Vijeća ministara.
“Moramo donijeti odluku do 31. oktobra”, rekao je Hurtić.
Hurtić je agentice obavijestio da će ih prijaviti ukoliko Sud ne pošalje dokument Vijeću ministara.
“Želim da se upoznamo sa ovim. Ne zanima me kakva će biti odluka, već samo želim da budemo informisani. Nakon toga će Vijeće ministara donijeti odluku o tome da li imaju ili nemaju status”, istakao je Hurtić.
Na zahtjev ministra Hurtića, Vijeće ministara će se izjasniti o zahtjevu Suda u Strazburu na današnjoj sjednici koja počinje u 14:00 sati. Odluka će biti donesena ako predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto, zamjenik predsjedavajućeg Staša Košarac i drugi zamjenik Zukan Helez glasaju za.
Zahtjev za ocjenu mandata Monike Mijić i Jelene Cvijetić od strane Suda u Strazburu došao je nakon što je sam podnositelj Slaven Kovačević konstatovao da agentice nemaju zakonski mandat, jer im je dvaput produžen privremeni mandat, koji može trajati maksimalno tri mjeseca.
Zakon o upravi Bosne i Hercegovine definiše maksimalno trajanje vršenja dužnosti za privremene službenike, tj. dvaput na tri mjeseca, osim u posebnim situacijama.
Vijeće Evropskog suda za ljudska prava, s 6 glasova za i jednim protiv, utvrdilo je da je Bosna i Hercegovina prekršila član 1. Protokola br. 12 (opća zabrana diskriminacije) Evropske konvencije o ljudskim pravima u slučaju nepredstavljanja Kovačevića u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.
Sud je zaključio da je trenutni politički sistem činjenicu da su konstitutivni narodi privilegirani učinio važnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja, čime su etničke podjele u zemlji postale izraženije i ugrozile demokratski karakter izbora. Prema Sudu, konstitutivni narodi očigledno imaju povlašćeni položaj u trenutnom sistemu.