„Radoje Zvicer je osumnjičen za uvoz 83 kilograma kokaina (čistoće 60,9 posto) iz drugih zemalja u Austriju i to kao vodeći član kriminalne organizacije. Sumnja se da je, zajedno sa suučesnicima, sudjelovao u organiziranju krijumčarskog lanca. Ova osoba je organizirala isporuku narkotika koja je prodavana u Beču,“ navodi se u opisu tjeralice.
Novinarka KRIK-a kaže da optužnica ima smisla jer se uklapa u ono što se zna o njegovim aktivnostima.
„To ima smisla jer se uklapa u ono što znamo o njegovim aktivnostima i za što je već optužen u drugim zemljama. Zvicer je bio šef kavačkog klana, a jedna od glavnih aktivnosti klana bio je šverc kokaina iz Južne Amerike, uglavnom u Europu, gdje se dalje prodavao. Kažem ‘bio’ jer je veliki dio kavačkog klana uhapšen ili se nalazi na tjeralicama, pa je na neki način njihov uticaj smanjen. U vrijeme kada su najviše činili krivična djela, imali su podršku država – i Srbije i Crne Gore. Zvicer je, prema optužnici crnogorskog tužilaštva, imao podršku glavnog tužioca u Crnoj Gori, ljudi na čelu policije i sigurnosnih službi“, ističe novinarka za N1.
U Srbiji, prema njenim riječima, protiv Zvicera nema zvanične optužbe.
„Protiv Zvicera ne postoji zvanična optužnica. On je označen kao organizator nekoliko ubojstava, ali s obzirom na to da se protiv njega za ista ubojstva vodi postupak u Grčkoj, on je zvanično optužen tamo. Tako je naše tužilaštvo saopštilo. Radi se o dvostrukom ubojstvu na Krfu i u Ateni. To su ubojstva šefova suparničkog škaljarskog klana. U tim ubojstvima Zvicer je sarađivao s grupom Darka Šarića. Kada je tužilaštvo podiglo optužnicu, optuženi su Darko Šarić, Veljko Belivuk i drugi članovi…“, objašnjava naša sagovornica.
Veze u Srbiji uglavnom idu preko grupe Veljka Belivuka i vračarskog klana, kaže.
„Glavni uticaj koji je Zvicer imao u Srbiji je preko grupe Veljka Belivuka i grupe koja je poznata kao vračarski klan. Ove grupe su bile ogranak kavačkog klana. Kada se nastavio kriminalni rat kavačkog i škaljarskog klana, koji je zahvatio cijeli Balkan, rat se širio i odnio više od 70 života. Mi smo već duže vrijeme otkrivali veze Veljka Belivuka sa državnim strukturama – u vrhu politike i policije. Neke veze su dokazane“, navodi Vojinović.
Tužilaštvo se njima, kazala je novinarka, nije bavilo.
„Mi smo dokazali povezanost visoko pozicioniranog žandarma Nenada Vučkovića sa ovom grupom. U porukama je žandarm govorio Belivuku da je Dijana Hrkalović uključena u to, da postoji i ‘veliki šef’ iznad njih… Država u Srbiji nažalost nema optužnicu protiv tih ljudi, nije se ni ispitala uloga svih ljudi. Vlast pokušava da se opere od cijele priče“, zaključila je.