Kvalitet zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine jutros je označen kao “nezdrav”. Podaci koje je objavila Eko akcija pokazuju da je indeks kvaliteta zraka 157.
Izdali su i upozorenje: Moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje. Sljedeće grupe trebaju smanjiti bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani. trebali bi izbjegavati i svi ostali.
Kako javljaju čitatelji portala N1, sarajevsko naselje Dobrinja je pod katastrofalnom maglom.
“Zrak smrdi kao na smetljištu“, upozorili su građani.
Sa Međunarodnog aerodroma Sarajevo za N1 su kazali da zbog loših vremenskih uslova trenutno je zabilježeno kašnjenje aviona iz Gothenburga.
“U naredna dva sata očekujemo poboljšanje vremenskih uslova i normalizaciju u odvijanju aviosaobraćaja u skladu sa predviđenim redom letenja”, navode.
Šta vlasti mogu uraditi?
Sarajevo se godinama, podsjećamo, guši u smogu. Razlozi zagađenja zraka su mnogobrojni, uključujući industrijske emisije, saobraćajne emisije, grijanje na drva i ugalj te topografske uvjete koji mogu pridonijeti zadržavanju onečišćujućih tvari u zraku
Vlasti, zajedno s lokalnim i međunarodnim partnerima, moraju poduzeti korake kako bi smanjile emisije izvorima zagađenja, poticali održive načine grijanja i promet, te educirali građane o važnosti očuvanja čistog zraka. Ova situacija također naglašava potrebu za globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena i smanjenju onečišćenja zraka na globalnoj razini.