U utorak, 19. marta, grupa učenika OŠ “Dragiša Luković Španac” iz Kragujevca, u pratnji direktora i nastavnica, posjetila je Muzej ratnog djetinjstva u Sarajevu. Posjeta je realizovana nakon što su učenici na nastavi sudjelovali u mirovnim radionicama baziranim na kolekciji MRD, a koje nastavnicima i edukatorima nudimo u našem edukativnom centru.
U saopćenu Muzeja ratnog djetinjstva se navodi kako je goste iz Kragujevca dočekala i grupa učenika OŠ “Alija Nametak” iz Sarajeva. Oni su zajedno posjetili stalnu muzejsku postavku, te uz pomoć interaktivnih vodiča međusobno razmjenjivali vlastita promišljanja o predmetima i ličnim pričama djece koja su odrastala u ratu. Prema riječima koordinatorice edukativnih aktivnosti MRD-a, Merime Ražanice, nakon obilaska Muzeja učenici iz Kragujevca i Sarajeva su učestvovali u radionici posvećenoj izgradnji mira, gdje su govorili o tome koliko im je bitno učenje o historijskim događajima putem ličnih iskustava.
“Učenici su prepoznali Muzej ratnog djetinjstva kao mjesto za razvoj empatije koja je po njihovim riječima neophodnakako bi razumjeli druge ljude i njihova iskustva”, izjavila je Ražanica.
Direktor i nastavnice OŠ “Dragiša Luković Španac” također su izrazili svoje zadovoljstvo radi dolaska u Muzej ratnog djetinjstva. stoji u saopćenju. Direktor Dejan Srećković, iskazao je spremnost za nastavak saradnje sa nekom od lokalnih škola iz BiH, kako bi se mlađe generacije povezale i gradile odnose povjerenja i saradnje.
“U razgovoru sa našim edukatoricama, nastavnice iz Kragujevca posebno su se osvrnule na pristupačnost edukativnih materijala MRD-a za izvođenje u nastavi, te naglasile kako se raduju njihovoj primjeni po povratku u svoje učionice”, istaknuto je.
Kamen temeljac za mir jednog novog doba
O tome koliko im znači posjeta Sarajevu i MRD-u, nastavnica Jelena Stefanović je rekla: “Donijeli smo dušu ispunjenu razumijevanjem, empatijom, pružili ruku prijateljstva, otvorili um. Postavili smo kamen temeljac u arhitekturi mira jednog novog doba. Neka naše zajedničke ideje idu ruku pod ruku, jer samo tako možemo preko svih prepreka do harmonije i ljubavi.”
Studijsko putovanje učenika i učenica iz Kragujevca omogućili su Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) Srbija i forumZFD Srbija. Prema riječima Sofije Todorović, programske direktorice YIHR Srbija, ova inicijativa je bezrezervno podržana jer je mirovno obrazovanje stub budućnosti za koju se svi zalažemo. Posebno jer je radi o posjeti jedne škole iz Kragujevca, grada čiji je simbol memorijalni park “Šumarice” – spomen kompleks podignut u sjećanje na nedužne žrtve “Kragujevačkog masakra” iz oktobra 1941. godine, kada je strijeljano i 300 učenika iz lokalnih srednjih škola.
“Prosvjetni radnici igraju veliku ulogu u obrazovanju generacija koje dolaze, zbog toga je rad sa ućiteljima, nastavnicima i profesorima od velikog značaja. Mir jeste naša budućnost, ali samo ukoliko je svi podržimo i zajedno radimo na tome”, zaključila je Todorović.
Važan korak u izgradnji održivog mira u regionu
Pored edukatorica i muzejskih vodiča, goste iz Kragujevca u Muzeju je dočekala i direktorica MRD-a u Bosni i Hercegovini, Amina Krvavac.
Također, direktorica Krvavac je podcrtala značaj međusobne saradnje kulturnog, obrazovnog i nevladinog sektora u procesima mirovnog obrazovanja u regiji, te izrazila nadu da će ova inicijativa poslužiti kao temelj i doprinos djelovanju u pravcu izgradnje održivog mira u regionu.
Rezultat desetogodišnjeg rada
Osnivač i generalni direktor MRD, Jasminko Halilović, iskazao je zadovoljstvo što je nakon desetogodišnjeg rada Muzeja sa školama i nastavnicima, te više desetina hiljada učenika i učenica u edukativnim posjetama i programima, realizirana i prva zvanična posjeta jedne škole iz Srbije.
“Deset godina smo fokusirani na razvoj kolekcije, izložbi, ali i edukativnih alata. Kroz edukativni resursni centar na našoj web stranici nudimo nastavnicima i edukatorima aktivnosti na razne teme te uputstva za implementaciju u učionicama. To već koriste nastavnici iz cijele Evrope, i ovo studijsko putovanje desilo se upravo nakon što su u školi izvođene naše radionice. Ovo bi trebala biti normalna stvar – da djeca iz cijele regije posjećuju susjedne države, i zašto da ne, da uče i o prošlosti. Vjerujem u riječi nastavnice Jelene da je ovo početak novog doba, doba mira u našem regionu. Nadam se da će stotine hiljada djece iz regiona pratiti korake djece iz Kragujevca i biti naši gosti u Muzeju ratnog djetinjstva. Učinit ćemo sve da se to i desi. Djeca grade mostove za koje su nam govorili da nikad neće biti sagrađeni”, zaključio je Halilović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad