Za nju, ovo pitanje nadilazi dnevnu politiku i predstavlja ozbiljnu prijetnju za budućnost bh. kulture, jezika i identiteta.
“Iznimno me boli i brine i to je nešto što prevazilazi dnevnu politiku: dešava se zatvaranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH. To je najvažnija institucija koja postoji u ovoj zemlji. Važnija je od svih predsjedništava, svih vlada, od svog političkog škarta – od svega nam je važnija ova biblioteka”, kazala je Kahrović Posavljak gostujući u emisiji Izvan okvira.
Ona upozorava da je gašenje biblioteke korak prema „bibliotečkom brisanju“ Bosne i Hercegovine, što bi značilo smrt kulture i jezika, te urušavanje cijelog društvenog sklopa.
“Bojim se da ljudi koji bi trebali biti odgovorni za to – uopće to ne vide niti shvataju”, dodaje.
Smatra da se trenutno urušava čitav institucionalni okvir koji je bio temelj očuvanja kulturnog i historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine, dok su na ovaj problem ukazali samo radnici, strastveni čitatelji i pojedini znanstvenici.
“Ako se zatvori, to bi bila bibliotečka smrt BiH”, kaže bh. književnica.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, čuvar ogromnog književnog blaga ove zemlje, suočena je s ozbiljnim izazovima.
Zbog nedostatka upravljačke strukture obustavila je rad i trenutno nije u mogućnosti pružati osnovne usluge. Institucija nema direktora, upravni i nadzorni odbor, dok 37 zaposlenih već mjesecima nije primilo platu.
Osimt toga, nisu riješeni pravni status i način financiranja biblioteke, čime je ugrožena njena budućnost kao ključne kulturne ustanove zemlje.