Alma Berlijn – Mustafić sa posebnim emocijama proživljava tople julske dane kao i svaka preživjela žrtva genocida u Srebrenici. I ona je 11. jula ostala bez člana porodice, oca Rizu Mustafića, koji je radio za holandske plave šljemove.
Holandska država je prvobitno negirala da je njen otac ikada radio za njih. Kako je ispričala, porodica je morali voditi pravnu bitku sa holandskom državom 12 godina. Na kraju, Vrhovni sud je 2013. godine potvrdio kako je Holandija odgovorna za smrt Rize Mustafića. “Godinu dana nakon hapšenja i 16 godina nakon njegove smrti, pronašli smo i ukopali ostatke mog oca”, kazala je Berlijn – Mustafić.
Kako život piše najveće drame, Berlijn – Mustafić je profesionalnu karijeru ostvarila upravo u Holandiji. Profesorica je na Utrecht Univerzitetu gdje je njenom “krivicom” predmet o genocidu u Srebrenici uveden u formalni edukativni program.
Na svome zvaničnom profilu na X na 11. juli podijelila je emotivni post iz Potočara.
“Upravo sam poljubila oca”, napisala je iznad fotografije na kojoj se vidi trag od karmina na bijelom nišanu.
Berlijn – Mustafić je također podijelila poruku od prijatelja iz Beograda koji joj je, između ostalog, napisao kako “danas posebno mislim na tebe i sve tvoje”.
Inače, holandska profesorica za N1 govorila je o kulturi sjećanja u vezi sa genocidom u Srebrenici.
“Okrenula bih uloge i pitala ljude iz Srbrenice šta je bitno da se priča. Uvijek stvaramo sliku da su žrtve genocida koje su preživjeljadne. Mi nismo ni jadni ni čemerni, mi smo jako uspješni ljudi i to smo dokazali. Smatram da bi trebali pričati o stvarima kako saučuvati sjećanje. To su formiranje muzeja, edukativnih programa, pravljenje filmova, pravljenje predstava. Isključivo uključujući i glasovi ljude koji su to preživjeli. Stavimo u centar želje preživjelih i njihovih najmilijih”, navela je Berlijn – Mustafić za N1.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Bonus video: