Sanski Most tuguje nakon trostrukog ubistva u školi. Porodica, prijatelji, kolege i učenici, danas su se, emotivnim porukama, oprostili od ubijenih – direktora Gimnaazije Nijaza Halilovića, profesorice engleskog jezika Gordane Midžan i sekretarice Nisvete Kljunić. Konačno se o svemu oglasilo i tužilaštvo porukom da nastavlja istragu dok je za državne i entitetske funkcionere i danas ovaj grad bio predaleko.
Muk, suze, jecaji i posljednje zbogom za troje ubijenih prosvjetnih radnika. Kino Sala u Sanskom Mostu prepuna teških emocija, bila je mala da pod svoje okrilje prihvati sve koji su svojim dolaskom namjeravali da odaju poštu Nijazu Haliloviću, Nisveti Kljunić i Gordani Midžan.
“Sanski Most izuzev rata ne pamti nakon toga mračniju i jeziviju tragediju. Ona je zatamnila gotovo sve lijepo što smo radili i mislili o sebi i našem gradu”, jedna je od poruka sa današnje komemoracije.
Članovi porodice, radne kolege, sadašnji i bivši đaci danas su govorili o učiteljima, uzorima i prijateljima ubijenim direktorom Gimnazije ispred kojeg je bila penzija i već penzionisanim profesorkom engleskog i sekretaricom.
“Koliko su Nisveta, Gordana i Nijaz, koliko su zaslužili tu svoju penziju. A da otpremnina im bude metak, to nikada nisu ni pomišljali”, istakao je Samir Fajić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja USK.
Na posljednjem školskom času učenici su se oprostili od penzionisane profesorke engleskog uz nevjericu što ih više neće dočekivati u školskim klupama, prisjetila se Iman Omić, učenica IV razreda Opšte Gimnazije zahvaljujući svakom od troje ubijenih za doprinos njihovom znanju i razvoju.
“Vaš odgovor je kao i inače bio smislen, snažan i jednostavan: ‘Well I will be visiting you, every now and then’, rekli ste nam da ćete nam dolaziti i da ćemo vas viđati barem u hodnicima naše škole. Nažalost nijedan od tih susreta nismo doživjeli i izgleda da nikada nećemo saznati da li bismo tada sa vama razgovarali kao i inače mimo nastave, na našem jeziku ili bismo dobili jedan od vaših prepoznatljivih komentara: ‘Only in english please’”, navela je Iman Omić, učenica Gimnazije Sanski Most.
Osim kantonalnih funkcionera u sali još zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine, a od državnih funkcionera najviša – zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice. Za entitetske i državne funkcionere Sanski Most i danas je bio predaleko.
“Nema toga što može nas da umiri, nas jedino može umiriti vjera da se nama ovo nikada više ovdje u Sanskom Mostu nikada neće desiti, a to je do nas, svih koji ovdje sjedimo. Ne samo do ovih jadnih porodica, oni su izgubili najviše što su mogli izgubiti. Do nas ostalih, moramo dići svoj glas i reći ovo nije Sanski Most, mi ovo ne prihvatamo, nikada nećemo prihvatiti, ovo se nikada više kod nas ne smije desiti”, kazao je Faris Hasanbegović, načelnik Sanskog Mosta.
Podsjetimo na vrata gimnazije u Sanskom Mostu ušao je naoružan automatskim oružjem Mehamed Vukalić koji je potražio svojih troje kolega koje je ubio sa više od 10 metaka.
Nezvanično sve se desilo zbog narušenih odnosa i disciplinskog postupka koji se vodio protiv izvršioca trostrukog ubistva, zaposlenog na poziciji čistača. Tačan uzrok, ali i način na koji se Mehemed Vukalić domogao automatske puške utvrdiće istraga.
“Istraga se danas nastavlja saslušavanjem svjedoka koji imaju neposredna saznanja, provođenjem odgovarajućih vještačenja i drugih istražnih radnji koje imaju za cilj da utvrde potpuno i pravilno činjenično stanje, uključujući i motiv počinjenja ovog krivičnog djela”, poručili su iz Tužilaštva USK.
Zbog stravičnog zločina Sanski Most je u trodnevnoj žalosti. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku da Danom žalosti proglasi ponedjeljak, 26. avgust. Danima se na društvenim mrežama bilježi nezadovoljstvo odnosom Vlade prema masakru, a danas i odlukom da se Dan žalosti obilježi peti dan od masakra.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad