Presudom joj je također izrečena zabrana obavljanja rukovodećih funkcija u javnim ustanovama, organima uprave i privrednim društvima u trajanju od pet godina.
Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona podiglo je optužnicu u septembru 2019. godine, tereteći Softić-Kasumović da je tokom 2018. i početkom 2019. godine iskoristila svoj položaj direktorice Doma zdravlja Bihać za nezakonito zapošljavanje većeg broja osoba te primanje mita za određena zapošljavanja.
Sud je utvrdio da je Softić-Kasumović nezakonito zaposlila deset osoba zloupotrebom službenog položaja i primila mito za zapošljavanje jedne osobe. Za ova djela izrečena joj je kazna zatvora te zabrana obavljanja odgovornih poslova u javnim i privatnim ustanovama.
Sud je također dosudio poništavanje pravnih poslova nastalih izvršenjem ovih djela u korist Doma zdravlja Bihać.
S druge strane, sud je odbio optužbe koje se odnose na zapošljavanje dodatnih sedam osoba zloupotrebom položaja te primanje mita za zapošljavanje 13 osoba. Obrazloženo je da u tom dijelu postoje okolnosti koje isključuju krivično gonjenje.
Ova presuda još nije pravomoćna, a optužena ima pravo žalbe Kantonalnom sudu. Kantonalno tužilaštvo je već najavilo da će razmotriti podnošenje žalbe na dio presude kojim su određene tačke optužnice odbačene.
(Vijesti.ba / FENA)