Američke sankcije zadaju glavobolje rukovodstvu Republike Srpske, a verbalni rat sa međunarodnim faktorom uzrok je ogromne budžetske rupe čije posljedice sve češće osjećaju i građani.
Nijedan mjesec nije prošao, a da zarađeno na kraju nije bilo isplaćeno, ali rok isplate svaki put se pomjera, toliko da se zdravstvenim radnicima u bolnici u Prijedoru duguje jedna plata.
Ivana Davidović, predsjednica Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara bolnice Prijedor:
“8. avgusta smo primili junsku platu koja je isto kasnila u odnosu na prethodne mjesece, imamo kašnjenja prema radnicima obveze kao ustanove, prema zakonu, jubilarne nagrade, smrti, rođenja”.
Ove informacije podudaraju se sa onima koje je prošle sedmice iznio Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti odakle su zavapili da radnicima u domovima zdravlja u Trebinju, Foči, Bijeljini, Doboju i drugim gradovima, a koji se uglavnom finansiraju iz lokalnih kasa, kasne davanja što je razlog zbog kojeg mnogi osjećaju strah.
Ivana Davidović, predsjednica Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara bolnice Prijedor:
“Za posao koji obavljaju, to su mizerne plate. Nama je u plati uračunat i regres i topli obrok, to su mizerna primanja i naravno da je nesigurnost sve veća. Svaki mjesec sa nekom zebnjom očekujemo kad će biti plata i hoće li je biti.”
Sve informacije o kašnjenjima iz Vlade do sada su uglavnom negirali i demantovali, navodeći da se tako unosi strah među stanovništvo. Ipak, da bi kašnjenja moglo biti još u maju najavio je predsjednik Republike Srpske govoreći o problemima koje javnim finansijama stvaraju američke sankcije.
Milorad Dodik, predsjednik RS:
U međuvremenu situacija se usložnila, pa je Dodik potvrdio da domaće banke odbijaju saradnju sa Vladom, a da istovremeno vlada ne može da se zaduži na međunarodnom finansijskom tržištu, što po mnogima u budžetu Republike Srpske stvara rupu od više stotina miliona maraka.
“Ukupno budžetom za ovu godinu predviđeno dugoročno zaduženje Republike Srpske može iznositi 950 miliona maraka, od tog iznosa 810 miliona predviđeno je da se pronađe na međunarodnom finansijskom tržištu, koje je trenutno, priznaje to i vlast u Banjaluci nedostupno za institucije Republike Srpske. 140 miliona vlast je planirala naći na domaćem finansijskom tržištu gdje se takođe bilježe problemi pa se do sada Republika Srpska zadužila za svega 100 miliona maraka”.
Nebojša Vukanović, Lista za pravdu i red:
“Sve je obavijeno velom tajne, vidjeli ste da Dodik grčevito traži pare u insotranstvu. Prema mojim informacijama koje on nije demantovao on je našao negdje po visokoj kamati nešto više od 200 miliona u Moskvi, ali zbog rata u Ukrajini i izolacije i Rusije i dijelom Republike Srpske taj novac koji je on našao u Moskvi nije mogao biti operativan i nije mogao biti prebačen u Republiku Srpsku i to je ono što je on govorio da oni imaju obezbjeđena sredstva, ali da ne mogu zbog Amerikanaca da ih koriste”.
Uprkos tvrdnjama opozicionara, ali i zaposlenih u pojedinim sektorima, resorna ministarka, uglavnom zadužena za smirivanje naslova u medijima, tvrdi da problema neće biti i da su javne finansije sigurne.
Zora Vidović, ministarka finansija RS:
“Gledajte, mi nikad ne sjedimo skrštenih ruku. Mi smo od početka godine radili na tome da imamo veliku disperziju izvora prihoda i kreditiranja itd. prema tome mi smo konstrukciju do kraja godine završili”.
Pitanje je može li domaće finansijsko tržište nadomjestiti međunarodni pritisak, loše ekonomske pokazatelje, pad izvoza i industrijske proizvodnje, ali negativnu sliku investitora, koje State Department poziva na oprez, na šta Milorad Dodik na platformi “X” odgovara šalom na račun američkog ambasadora.
Ivana Marić, politička analitičarka:
“Očito je da Dodik ima probleme, ne samo privatno finansijske probleme, već i za Republiku Srpsku, posebno zbog toga što je doveo Republiku Srpsku u tako loš finansijski položaj, da je izgubio kreditni kredibilitet i da niko ne želi da kreditira, evo da pokušava preko državne imovine to da namiri.”
Željko Reljić, novinar:
“Govoriti o stabilnosti budžeta Republike Srpske, može samo neko ko se ili ne razumije u finansije ili neko ko politički želi da stvori lažnu sliku o stabilnosti. Biće da je po malo i od jednog i od drugog u ovom slučaju.”
Zbog takvih okolnosti mnogi predviđaju da bi jesen mogla biti neizvjesna u Republici Srpskoj, dok opozicija sve glasnije tvrdi da bi vlast u namjeri da koliko-toliko spasi situaciju mogla da posegne i za rekonstrukcijom Vlade, a posebno su zanimljivi navodi da sam Dodik razmatra mogućnost povlačenja. O toj ideji on javno još nije govorio.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad