Facebook je suspendovao australijsku operaciju za provjeru činjenica (tzv. Fact Checker, odnosno organizacija koju plaća Facebook – poput faktograf.hr) sa svoje platforme nakon što je istraživanje Sky News Australia otkrilo tajni strani finansirani pokušaj uticaja na nadolazeći referendum (o Voice).
Moćna operacija RMIT Factlab, koja je dobijala do 740.000 dolara godišnje od Meta, biće zabranjena da ocjenjuje šta je istina ili laž na društvenim medijima dok Meta i Međunarodna mreža za provjeru činjenica istražuju njen rad.
Istraga Sky News Australia, nazvana “The Fact Check Files”, otkrila je da je direktor za provjeru činjenica na univerzitetu RMIT, Russell Skelton, kampanjio za Voice i dijelio slogane i slike koje je kreirala ministarka za indigena pitanja Laburista, Linda Burney.
Skeltonov tim odgovoran je za nekoliko zavaravajućih provjera činjenica protiv Sky News Australia, što je dovelo do cenzure novinarstva vezanog za referendum o Voice.
Portparol Meta je rekao Sky News Australia da su optužbe koje su sadržane u “The Fact Check Files” dovele do odluke da se suspenduje RMIT iz globalne operacije provjere činjenica.
“Međunarodna mreža za provjeru činjenica (IFCN) zahtijeva da organizacije koje učestvuju pokažu posvećenost nepartizanosti i fer igri”, rekao je Meta.
“IFCN će odlučiti da li bi istekla certifikacija RMIT FactLab-a trebala biti obnovljena.
“Imajući u vidu prirodu optužbi protiv RMIT i nadolazeći referendum, odlučili smo suspendovati RMIT iz našeg programa provjere činjenica dok IFCN ne donese odluku.
“Ostajemo čvrsti u našem angažmanu da zaustavimo širenje dezinformacija na našim uslugama i nastavljamo saradnju sa AAP i AFP-om u Australiji.”
Dok je Meta bio odgovoran za plaćanja RMIT-u, tehnološki div nije podržavao nikakav napor da neopravdano cilja na jednu stranu u raspravi o referendumu. Ta optužba odigrala je glavnu ulogu u odluci Mete da suspenduje RMIT Factlab sa svojih internih sistema.
Odluka da se RMIT izuzme iz globalne operacije provjere činjenica znači da će RMIT morati dokazati da se može pridržavati stroge Kodeksa principa koje je Meta obećala da će upravljati provjerom činjenica na platformi.
Provjere činjenica od strane RMIT-a odvijale su se dok je univerzitet radio sa isteklim akreditacijama za provjeru činjenica. Operacija je imala moć cenzurisanja novinarstva na Facebooku više od 8 mjeseci, iako je njena certifikacija istekla.
Još jedna provjera činjenica RMIT-a, Renee Davidson, također je dovela Univerzitet u opasnost od kršenja klauzula o nepartičnosti u Kodeksu principa Međunarodne mreže za provjeru činjenica, tako što je na svom ličnom društvenom mediju opisala lidera opozicije Petera Duttona kao rasistu koji širi strah.
Renee Davidson, provjeravačica činjenica iz RMIT-a, je podijelila sadržaj koji označava Petera Duttona iz Koalicije kao rasistu koji širi strah.
Operacija provjere činjenica je također vjerovatno prekršila sekciju 2.2 Kodeksa principa Međunarodne mreže za provjeru činjenica, koja ne dopušta operacijama provjere činjenica da neopravdano usmjere svoj fokus na jednu stranu političkih debata.
Revizija provjera činjenica RMIT-a vezanih za Voice pokazala je da su 17 provjera činjenica o Voice-u između 3. maja i 23. juna ove godine sve ciljale na anti-Voice mišljenja ili stavove.
Meta je pod globalnim pritiskom od objavljivanja “The Fact Check Files”, pri čemu je milijarder Elon Musk ponovno podijelio istraživanje i izjavio da Facebook “manipuliše javnost gotovo svuda na Zemlji”.
Sky News Australia je dobio pismo od senatora Jamesa Patersona, predsjedavajućeg snažnog Odbora za obavještajne i sigurnosne poslove australskog Senata, u kojem je zahtijevao od Mete da objasni kako je dozvolila svojoj operaciji provjere činjenica da cenzurira važne političke debate.
“Veoma sam zabrinut zbog nedavnih izvještaja da Meta cenzuriše legitimno izvještavanje na svojoj platformi, Facebooku, u vezi nadolazećeg referenduma za uvođenje Indigenog Glasa u australski Ustav”, napisao je senator Paterson direktoru za javnu politiku Mete u Australiji, Mii Garlick.
“Privatna kompanija koja se miješa u slobodu govora Australaca je razlog za zabrinutost u svakom slučaju. Ali odluka strane društvene medijske platforme sa sjedištem u inostranstvu da se miješa u legitimnu javnu raspravu tokom referenduma za promjenu australskog Ustava je posebno neprihvatljiva i ne može proći nekažnjeno.”