[{“img”:”\/img\/vijesti\/2024\/02\/1684924399111_1.jpg”,”full”:”\/img\/vijesti\/2024\/02\/1684924399111_1.jpg”,”caption”:”Josip Brki\u0107 (Foto: Slobodna Bosna)”,”bg”:”1f151d”}]
“Ministarstvo vanjskih poslova je pozvalo Sjeveroatlantsko vijeće da posjeti Bosnu i Hercegovinu prije nekih godinu i po dana. I drago mi je da se realizirala ta posjeta”, navodi zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić, gostujući na BHT1.
“Jednostavno sjedište NATO-a, to najviše političko tijelo, došlo je u posjetu Bosni i Hercegovini da se uvjeri u kakvoj situaciji se nalazi BiH. Bosna i Hercegovina nije ni u kakvoj sigurnosnoj ugrozi. Bosna i Hercegovina je partner Sjeveroatlantskog saveza, kako je to i rekao zamjenik glavnog tajnika, a i osvjedočili se svi stalni predstavnici zemalja članica Sjeveroatlantskog saveza u Bosni i Hercegovini. Drugi razlog dolaska je da kroz DCP, Defense Capacity Building, zatražimo da zemlje članice ojačaju Oružane snage Bosne i Hercegovine, da ojačaju najbolji reformski proces koji se dogodio od Dejtonskog mirovnog sporazuma naovamo, i da ojačamo to partnerstvo između Bosne i Hercegovine i Sjeveroatlantskog saveza i na političkom i na vojnom nivou”.
Napomenuo je da BiH ima kontinuitet saradnje i političkih odnosa sa NATO-om i izrazio svoje uvjerenje i uvjerenje političke partije kojoj pripada (HDZ BiH) da taj put vodi ka punopravnom članstvu u NATO.
Kako kaže, zadnji dokument Programa reformi koji je urađen i finalizovan se nalazi pred Komisijom za saradnju s NATO-om, no unutar komisije nije bilo konsenzusa po tom pitanju.
“Nažalost, nismo imali političkog konsenzusa unutar samog Povjerenstva, a Povjerenstvo radi isto tako kao i Vijeće ministara, po istom pravilniku gdje nam je potreban unutarnji konsenzus, gdje je vrlo jasno moj zamjenik u Povjerenstvu, a inače zamjenik ministra obrane gospodin Goganović, rekao da ništa nije sporno sa dokumentom kao takvim, nego jednostavno politička situacija i odnosi koji su u Ministarstvu obrane se reflektiraju na rad Povjerenstva”, navodi Brkić.
Izrazio je nadu da će se to ubrzo prevazići i da će se dostaviti Program reformi za 2023. godinu, kao i nastaviti sa aktivnostima za 2024. godinu.