[{“img”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/srecko_latal_n1_2.jpg”,”full”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/srecko_latal_n1_2.jpg”,”caption”:”SRE\u0106KO LATAL”,”bg”:”2e253d”},{“img”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/20230718_1_1.jpg”,”full”:”\/img\/vijesti\/2024\/11\/20230718_1_1.jpg”,”caption”:”Foto: Arhiv”,”bg”:”ceb189″}]
Ne stišavaju se reakcije na posljednje u nizu podrivanje državnosti BiH koje stiže iz RS-a. Ulaganje veta, pozivi visokom predstavniku i političke reakcije. Sve to uslijedilo je nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne kojima vraćaju simbole iz prošlosti – inače, ranije proglašene neustavnim. Dodatno, usklađivanjem Zakona sa Dejtonskim sporazumom iz sintagme nacionalni spomenici BiH izbrisan je naziv države. No, konkretna reakcija državnih institucija ponovo izostaje.
Novi manevar RS-a i ponovno potkopavanje temelja države kojoj i sami pripadaju. Cilj ovakvog narativa je jasan – izmjenama Zakona o upotrebi zastave, grba i himne nastoji se nametnuti utjecaj velikosrpske politike devedesetih godina.
„Podsjećam, radi se o simbolima koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio 2006. godine. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini, uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima“, kazao je ministar odbrane BiH Zukan Helez (SDP).
Za predstavnike Bošnjaka u RS-u ovakav narativ je nedopustiv, pa najavljuju veto od kojeg ne očekuju mnogo.
„A onda predstoji da se članovi Predsjedništva BiH, rukovodstvo oba doma Parlamentarne skupštine BiH i određeni broj zastupnika mogu obratiti Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji može donijeti konačnu odluku. Dakle, u ovom momentu će zasigurno Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a uložiti veto“, kazao je Alija Tabaković, predsjedavajući Kluba bošnjaka u Vijeću naroda RS-a.
Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković pozvao je visokog predstavnika da spomenute zakone stavi van snage, na državne institucije je apelovao da konačno počnu djelovati preventivno, a zastupnicima u entitetskom parlamentu je poručio da se pozabave problemima u zdravstvu, školstvu, budžetu i teškom svakodnevnicom običnog čovjeka.
Reakcije se nižu, kao i podijeljeni stavovi, čak i struke. Ono što se u Federaciji vidi kao podrivanje temelja države, u RS-u je očuvanje tradicije.
„Dodik to ne krije i vrlo jasno govori da je njegov cilj ne samo podrivanje institucija BiH već i kompletno otcjepljenje od BiH. S druge strane, mislim da ni bošnjački niti hrvatski političari ne odgovaraju na adekvatan način na taj izazov. Samo da podsjetim – grb i zastava Federacije su proglašeni neustavnim istom odlukom 2006. godine. Koliko znam, još je nepromijenjeno“, kazao je politički analitičar Srećko Latal.
„Pod tom zastavom i sa tom himnom i tim obilježjima, srpski narod i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu stradao je u borbi protiv fašista i kroz sve ratove koje je vodio u historiji. Znači – to je dio identiteta“, kazao je politički analitičar Bojan Šolaja.
Ovaj put zanimljivo je bilo glasanje za izmjene Zakona o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika. Prema izvodima glasanja dostupnih medijima, za su glasala i tri zastupnika iz Pokreta za državu. Jedan od njih, Mirsad Duratović, pojašnjava da je riječ o usklađivanju Zakona sa Dejtonskim mirovnim sporazumom koji se mora poštovati u potpunosti, a ne o podrivanju države i njenih institucija.