Članica Predsjedništva naše države Bosne i Hercegovine, komentirala je stavove stavove drugog člana Predsjedništva dr. Denisa Bećirovića, a koje je iznio na sastanku sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen.
Kaže Željka da je Bećirović “demonstrirao srbofobiju i iznosio notorne laži o tome kako Srbija, tobože, prijeti BiH”.
Željka bi trebala znati da nije srbofobija kada se iznose činjenice i argumenti, a posebno kada su potkrijepljeni događajima iz bliske prošlosti.
A događaji govore o tome da je Srbija izvršila brutalnu agresiju na Bosnu i Hercegovinu u period 1992.-1995. godine. A dokaze, ako kome trebaju, možemo naći u rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija i presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Osim toga svima je jasno da Srbija nastoji na sve moguće naćine putem političara iz entiteta Rs, destabilizirati Bosnu i Hercegovinu i u tome prilično uspjeva. Zbog toga vrlo često, u određenim i planiranim vremenskim intervalima čujemo zahtjeve za secesiju i nekakvo mirno razdruživanje. Čujemo i podržavanje “samostalne Rs u okviru Bosne i Hercegovine”. A takva vrsta samostalnosti je njihov novi termin, jer takvog termina u međunarodnom pravu nema.
Kaže Cvijanović da “BiH nije nikakva žrtva, a pogotovo ne Srbije koja prema njoj ima fer i principijelnu poziciju”. Ima Srbija principijelnu poziciju prema Bosni i Hercegovini, ali ta pozicija je sve drugo samo nije fer, kako tvrdi Cvijanović. Znamo to i o tome svedoče i izjave i djela mnogih srbijanskih političara. O tome svedoče i zaključci sa svesrpskog sabora.
Tvrdi Željka Cvijanović da je Srbija svjetlosnim godinama odmakla od Bosne i Hercegovine. Ako je to tačno, a nije, zašto je to tako. Zašto ste gospođo Cvijanović to “dozvolili”? Godinama i decenijama ste u vlasti. Zašto niste razvijali našu državu na svim poljima? Zašto ste je stalno blokirali.
I stiče se utisak iz te Vaše izjave da Vam je drago što je “Srbija svjetlosnim godinama odmakla od Bosne i Hercegovine”. Eto i to je jedan od dokaza da i vi imate nešto sa Srbijom i to demantuje tu izjavu da Srbija ima fer poziciju prema našoj državi.
Vi tvrdite da Srbija hrabro korača u 21. vijek a da je Bosna i Hercegovina, na čijem ste čelu, napravila regresiju u 19. vijek. Čujete li Vi sebe? Znate li šta govorite. Pa Vi ste na čelu te države. Zašto nas vraćate u taj 19. vijek?
Slažem se sa gospođom Cvijanović da Srbija suvereno odlučuje i samostalno vodi svoju politiku. I može to raditi jer nema tamo nikakvih konstitutivnih naroda i mehanizama blokada. Tamo Srbi odlučuju o interesima i srpskog i svih drugih naroda. Tamo se odluke donose većinom. Tamo je građanska država. A kada se zahtjevi za ukidanje blokada u našim institucijama iznesu onda je to unitarizacija Bosne i Hercegovine. Onda je to bošnjački unitarizam i nacionalizam.
A ako se Bosna i Hercegovina, kako Željka tvrdi, vratila u doba najcrnjeg kolonijalizma, onda je to opet zbog Srbije. Jer Srbija je izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu i vodila najbrutalniji rat u kojem je uništila svu našu infrastrukturu i privredu i u kojem je od strane Međunarodnog suda proglašena krivom za nesprečavanje genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Jer ta agresija je prekinuta Dejtonskim mirovnim sporazumom u kojem je uveden visoki predstavnik da pomogne izgradnju države i njenih institucija.
Ako Srbija ide putem ekonomskog razvoja brže od Bosne i Hercegovine, to je opet zbog politike koju vodi Željka Cvijanović i zbog blokada rada naših institucija. Osim toga neće nama doći naikakvi investitiri sve dok vršite razne blokade i napada na ustavni poredak. To Vam je Željka nesigurno okruženje.
Donesite zakon o državnoj imovini i osigurajte pravnu sigurnost i naših građana i stranih investitora. Stavite time u pogon sve resursne kojima naša država raspolaže, a u korist svih naših građana.
Vi ste u pravu kada kažete da je Bosna i Hercegovina neuspješna država. Ali njen neuspjeh je, najvećim dijelom, rezultat vaših blokada.
Svjeni smo mi toga. Zato ćemo ukinuti sve te blokade prilikom donošenja odluka u našim institucijama, osigurati jednaka prava svim građanima provođenjem presuda Evropskog suda za ljudska prava i umjesto tročlanog predsjedništva uvestu funkciju predsjednika države.
Tada će Bosna i Hercegovina biti i uspješna i funkcionalna i neće biti u kolonijalnom odnosu.