[{“img”:”\/img\/vijesti\/2024\/09\/ezy_watermark_25-11-2023_06-53-08-7530pm_2.jpg”,”full”:”\/img\/vijesti\/2024\/09\/ezy_watermark_25-11-2023_06-53-08-7530pm_2.jpg”,”caption”:”Denis Be\u0107irovi\u0107 (Foto: Slobodna Bosna)”,”bg”:”231f29″}]
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović učestvovat će na 79. zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) u New Yorku na kojem će prisustvovati delegacije država članica UN-a predvođene šefovima država ili vlada.
Predsjedavajući Bećirović obratit će se na Samitu budućnosti 22. septembra, Generalnoj skupštini UN-a 25. septembra i Vijeću sigurnosti UN-a na otvorenoj debati “Liderstvo za mir“ 26. septembra 2024. godine.
U okviru vanjskopolitičkih aktivnosti u sjedištu UN-a predsjedavajući dr. Bećirović će održati sastanke s generalnim sekretarom UN-a Antóniom Gutteresom, predsjednikom Generalne skupštine UN-a Philemonom Yangom i podsekretarom UN-a i specijalnom savjetnicom generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu. Također, u sjedištu UN-a u New Yorku razgovarat će s brojnim šefovima država i predsjednicima vlada.
Ovo je prvi put da će predsjedavajući Predsjedništva BiH, pored niza bilateralnih susreta sa šefovima država ili vlada, i učešća na pratećim skupovima visokog nivoa, imati izlaganja na tri ključna događaja koji se ove godine održavaju u UN-u: Generalnoj skupštini UN-a, Samitu budućnosti i posebnoj tematskoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a posvećenoj liderstvu za mir i sigurnost.
UN Sedmica na visokom nivou, predstavlja ključni događaj u globalnoj diplomatiji tokom koje svjetski lideri, kao i visoki zvaničnici međunarodnih organizacija, razgovaraju o najvažnijim globalnim pitanjima i izazovima.
Ovogodišnje zasjedanje Generalne skupštine UN-a naglašava globalnu odgovornost za održiv i pravičan svijet. Fokus ovogodišnjeg 79. zasjedanja Generalne skupštine UN-a će biti na rješavanju hitnih globalnih izazova, od klimatskih promjena i zdravstvenih kriza do rješavanja vojnih sukoba i održivog razvoja. Također, naglasit će se važnost odgovornosti i inkluzivnog dijaloga i zagovaranja promjena kako bi se udruženim kapacitetima radilo na svjetlijoj budućnosti za cijelo čovječanstvo.