Stari most u Mostaru izgrađen je 1566. godine i bio je najveća lučna konstrukcija tog doba u svijetu. Dao ga je sagraditi sultan Sulejman Veličanstveni. Građenje je povjerio graditelju mimaru Hajrudinu. A onda, u Bosni i Hercegovini dolazi 1992. godina. Godina u kojoj počinje borba za opstanak i goli život. Traje to dugo, čak i predugo. Četiri godine neizvjesnosti, plača, ubijanja, ranjavanja, rušenja vjerskih i kulturnih objekata. No, ovaj put ćemo samo o Mostaru, odnosno Starom u Mostaru. Ove godine, ovog jula obilježava se 20 godina od obnavljanja Starog mosta.
Tokom rata u BiH i uporedne dvostruke agresije na Mostar, između 1992. i 1995. godine, Stari most bio je meta artiljerijskih napada. Granate ispaljene sa položaja vojske RS-a i JNA u proljeće 1992. oštetile su luk mosta, a poznata kula Čardak, na njegovoj zapadnoj kapiji, u potpunosti je izgorjela. Nakon dvodnevnog granatiranja s položaja HVO-a Stari most je srušen 9. novembra 1993. godine. Tada je gotovo potpuno uništena i historijska jezgra grada u njegovom okruženju. Tog dana, hladnog novembra, sve oči bile su uprte u Mostar i most. Šok, nevjerica… bez riječi. Most. Građevina koja spaja dvije obale, koja spaja ljude. Stari most s kojeg su generacije i generacije skakale. Turisti koji su mu se divili. Most o kojem su pisane pjesme, priče… Snimak rušenja Starog mosta obišao je cijeli svijet. U trenutku rušenja bio je star 427 godina.
Kada dođete u Mostar, svi putevi vode vas do Starog mosta. On je poseban, drugačiji. Ovdje se drugačije diše i osjeća. On vam priča priče o izgradnji i rušenju. On vam govori o ljudskim zlobama i podjelama, o tugama, ali i radostima. Stari je srce grada Mostara.
No, evo, već je 20 godina kako se digao ponovo Stari, izronio kako je opjevano u pjesmi, ali šta se u ovom gradu još promijenilo? Šta se još izdiglo? Ljudi i dalje podijeljeni na dvije obale.
Građani ne vole govoriti o ovoj temi. Mostar je i dalje jedan ranjeni, tužni grad koji čeka dan svog ujedinjenja i pobjede. Ima li nade za jedan od najljepših gradova u BiH? Ratom u BiH nedovršeno osvajanje Mostara nastavljeno je i danas političkim i ekonomskim sredstvima. Mostar je, nažalost, još podijeljen grad. Doduše, nema zida, ali postoje imaginarne barijere. Mostar treba i mora biti ujedinjeni grad. Istina, ništa osim kiše ne pada s neba pa treba dosta strpljenja, a jedno je sigurno – ko čeka, taj i dočeka.
Rekonstrukcija mosta bila je zahtjevan građevinski projekat i trajala je punih šest godina. Stari most obnovljen je u potpunosti i otvoren za javnost 23. jula 2004. godine, a od 2005. postao je dio UNESCO-ove svjetske baštine. Da mu niko ništa ne može, pokazao je digavši se iz pepela. Ponovo je postao mjesto susreta i druženja, što svakodnevno pokazuje veliki broj turista koji ga fascinirano posmatraju i koji mu se dive. Stari most danas ponovo ponosno i prkosno stoji na svom mjestu, ali uglavnom kao simbol grada koji nikada nije uspio obnoviti svoj prijeratni duh.