Pred Vijećem sigurnosti UN-a podneseno je polugodišnje izvješće o radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, tijela osnovanog kako bi dovršilo rad Međunarodnih kaznenih sudova za Ruandu i bivšu Jugoslaviju. Izvješće su predstavili predsjednica Mehanizma Graciela Gatti Santana i tužitelj Serge Brammertz.
Kako prenosi HRT, sutkinja Gatti Santana istaknula je slučaj Jojića i Radete, koji se smatra jednim od najozbiljnijih primjera nesuradnje. Srbija, unatoč zahtjevima, nije uhitila niti prebacila optužene za zastrašivanje svjedoka u postupku protiv Vojislava Šešelja u Haag.
Tužitelj Brammertz najavio je kako se uskoro očekuje prebacivanje slučaja protiv Šešelja u Srbiju radi suđenja na nacionalnom sudu. Također je upozorio da pojedine države i dalje pružaju utočište osumnjičenima za ratne zločine kako bi izbjegli kazneni progon. Njegov ured ove je godine zaprimio više od 400 zahtjeva za pomoć nacionalnih sudova u procesuiranju zločina počinjenih u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji.
Članice Vijeća sigurnosti, osim Rusije, većinom su pohvalile rad Mehanizma. Rusija međutim kritizira Mehanizam, optužujući ga za pristranost i selektivnost na štetu Srbije te zahtijeva njegovo ukidanje.
Srpska ministrica pravosuđa Maja Popović u svom je obraćanju kritizirala Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Optužila je Hrvatsku da za ratne zločine sudi isključivo Srbima, dok zločini nad Srbima ostaju nekažnjeni. Slične optužbe iznijela je i za BiH. Također je dovela u pitanje imenovanje zagrebačke zračne luke po Franji Tuđmanu, a dodala je i da su odgovorni za ratne zločine poput Nasera Orića i Ante Gotovine slobodni.
Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović oštro je odgovorio, istaknuvši razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i Slobodana Miloševića te njegovih sljedbenika, odgovornih za agresiju na Hrvatsku, BiH i Kosovo.
“Veličanje ratnih zločinaca i negiranje zločina, uključujući genocid u Srebrenici, neprihvatljivi su. Takve prakse povećavaju patnju žrtava, koče pomirenje i destabiliziraju regiju”, kazao je Šimonović.
Šimonović je naglasio da Hrvatska u potpunosti podupire Mehanizam i ispunjava preuzete obveze, dok Srbija pokazuje potpuni izostanak suradnje. Osudio je i rusku podršku Srbiji u negiranju činjeničnih nalaza međunarodnih sudova.
“Srbija i njezin usamljeni saveznik u Vijeću sigurnosti zaboravljaju da je srpska agresija u 1990-ima bila okvir za sve zločine u regiji”, zaključio je Šimonović, prenosi HRT.