Dok se vodi hajka na civilni sektor u bosanskohercegovačkom entitetu RS zbog, u najvećem slučaju, samo 3% pomoći koju su primili od USAID-a, na ulasku u Narodnu skupštinu ovog entiteta uredno stoji plakat koji je finansirao upravo USAID.
Ova kontradikcija osvetljava apsurdnu situaciju u kojoj vlasti napadaju NVO sektor, istovremeno koristeći pomoć te iste organizacije.
Usvojen 2017. i izmijenjen 2024. godine, ovaj zakon štiti lica koja prijavljuju korupciju, a USAID je igrao ključnu ulogu u njegovoj implementaciji. Kroz projekat “Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, s investicijom od 7 miliona USD, povećano je učešće građana u borbi protiv korupcije kroz anti-koruptivne reforme i izgradnju kulture otpornosti na korupciju.
USAID je takođe podržao Ministarstvo unutrašnjih poslova s više od 10 miliona dolara za obuku policajaca i pravosudne institucije kroz projekat “Pravosuđe protiv korupcije u BiH”. Ova pomoć je omogućila efikasnije otkrivanje i procesuiranje korupcije.
Ovaj projekat predstavlja samo mali dio pomoći koju je USAID pružio RS-u. Stoga, umjesto napada na civilni sektor, vlasti se moraju suočiti s vlastitim obmanama i temeljito preispitati svoju politiku.
Licemjerno je kritikovati nevladine organizacije dok istovremeno vlast u RS obilno koristi pomoć USAID-a.
Civilno društvo nije samo ključni partner u borbi protiv korupcije i unapređenju društvenih normi; ono je i moćan glas onih koji se bore za pravedniji i transparentniji sistem. Vlasti se moraju probuditi i shvatiti da je ignorisanje i marginalizacija civilnog društva ne samo pogrešno, već i izuzetno štetno za cijelu zajednicu, piše BUKA.